top of page

Wycieczka i zwiedzanie Lublina

7 wrz 2022

We wtorek, 6 września 2022 roku, w ramach kontynuacji projektu "Poznaj Swój Kraj", Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi udało się do Lublina - miasta o bogatej historii, uchodzącego, obok Białegostoku, za metropolię wschodnich rubieży naszego kraju.

Jednak pierwszym punktem w harmonogramie naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym w Majdanku, wzniesionym na dobrze zachowanych pozostałościach niemieckiego obozu koncentracyjnego. To zasługujące na nieprzerwaną pamięć i szacunek, miejsce, zapisało jedną z najbardziej tragicznych kart w historii Polski.


Przyglądając się szeregom baraków, wieżom strażniczym i krematoriom, słuchaliśmy mrocznych historii o realiach panujących w obozie i wstrząsających losach więźniów. Stale trzeba o tym przypominać, aby potworności, których doświadczyło wielu naszych rodaków i przedstawicieli innych narodowości, nigdy więcej nie miały miejsca.


Pełni refleksji i zadumy wróciliśmy do autokaru, aby niebawem znaleźć się w samym centrum stolicy województwa lubelskiego, które o tej porze, przy pełnym, późnoletnim słońcu, wyglądało pięknie. Ale zanim udaliśmy się na zwiedzanie słynnego lubelskiego starego miasta, czekała nas wizyta w prawosławnej katedrze pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego - siedzibie pochodzącego z Narwi arcybiskupa Abla. Jest to jedna z trzech cerkwi, znajdujących się na terenie miasta. O losach prawosławia w Lublinie ciekawie opowiadał ks. Jerzy Łukaszewicz.


W końcu nadszedł czas na lubelską starówkę - wizytówkę i chlubę Lublina. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów architektoniczno-urbanistycznych w naszym kraju. Warto podkreślić, że do naszych czasów zachowało się około 70% oryginalnej zabudowy, a najstarsze obiekty pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Zwiedziliśmy m.in. oryginalną miejską bramę - Bramę Krakowską - jeden z najważniejszych symboli Lublina, następnie zaś ulicę Szambelańską, zabytkowy rynek i dziedziniec Zamku Lubelskiego.


Po tej satysfakcjonującej wędrówce czekał nas sycący obiad w niedalekim barze. Ogórkowa, schabowy z surówką i kompocikiem, a na deser spory kawałek sernika, wszystkim dodały energii, bo w planie był jeszcze Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.


Usytuowany na 22 hektarach, w jednej z najbardziej urokliwych dzielnic miasta, na Sławinku, to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku i poszerzania poznawczych horyzontów w zakresie roślinności. Oprócz znanych i powszechnie występujących okazów, można tu zobaczyć również bardzo rzadkie gatunki roślin. Obecnie w ogrodzie znajduje się ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, 3300 gatunków roślin zielonych oraz około 1600 gatunków roślin szklarniowych, nie licząc ponad 20-tu gatunków zagrożonych wyginięciem.


I tym zielonym akcentem, przypominającym jeszcze o urokach odchodzącego lata, zakończyliśmy naszą wycieczkę - w pełni zasłużoną po wytężonej pracy na ostatnich kiermaszach.


Na horyzoncie kolejne wyjazdy, nie mniej inspirujące. Tym razem nieco bliżej. Ale to już niebawem.


Fotorelacja na naszym Facebookubottom of page