top of page

Spotkanie z Paniami z hajnowskiego KRUS-u

14 wrz 2023

W środę, 13 września 2023 roku, w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi odbyło się ważne i pouczające spotkanie, które uatrakcyjnił konkurs z nagrodami.

Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi gościło Panie z hajnowskiej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które przyjechały do nas z wykładem. Temat swojego wystąpienia nasze zacne prelegentki poświęciły kwestiom bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie domowym.


Ponieważ czas zbliżającej się jesieni to zazwyczaj okres intensywnych porządków przed zimą, zarówno w obejściu, jak i wewnątrz domu, warto było nie tylko przypomnieć sobie o różnych zasadach bezpieczeństwa podczas prac, ale również poszerzyć swoją wiedzę o zagrożeniach, o których często myślimy, że nas nie dotyczą, chociaż w rzeczywistości bywa zupełnie odwrotnie.


Do takich niebezpieczeństw należą z pewnością kleszcze. Jest to największe w naszym klimacie naturalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. I chociaż najlepsze warunki dla rozwoju tych pasożytów występują latem, kiedy jest bardzo ciepło, kleszcze mogą być aktywne nawet przez całą jesień, aż do zimy, kiedy średnie dobowe temperatury są wyższe niż 4 stopnie Celsjusza.


Panie prelegentki przypomniały nam o zagrożeniach ze strony kleszczy, a przede wszystkim o boreliozie – chorobie przenoszonej przez kleszcze, której świadomość staje się coraz bardziej powszechna. Jej niszczycielskie skutki potrafią latami siać spustoszenie w organizmach zakażonych nią osób, wywołując szereg bolesnych objawów i wytrącając z normalnego biegu życia.


Dlatego, pracując na zewnątrz, a zwłaszcza w okolicach gęstych traw, trzeba być bardzo czujnym i dokładnie sprawdzać, czy przypadkiem nie wkłuło się w nas to niepozorne, choć bywa, że śmiertelnie groźne stworzenie, które co roku potrafi zabić w Europie nawet 30 osób. Czyli więcej, niż rekiny przez 10 lat na całym świecie.


Dodatkową atrakcją wykładu był konkurs polegający na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas prac w gospodarstwie. Wzięły w nim udział chętne Panie z naszego Koła, obecne na wykładzie. A zgłosiła się ich zdecydowana większość. Z grupy uczestniczek, które najlepiej poradziły sobie w teście, rozlosowano nagrody rzeczowe - drabinę, opryskiwacz do roślin i taśmę mierniczą - przedmioty, które na pewno przydadzą się podczas jesiennych porządków w naszych gospodarstwach.


Kulinarnym akcentem wieńczącym to przyjemne spotkanie był poczęstunek, na którym pierwsze skrzypce grała nasza narwiańska babka ziemniaczana. Panie z Koła przygotowały ją wcześniej, inaugurując zapewne kolejny sezon na pieczenie babek, kiszek i innych jesienno-zimowych przysmaków z Narwi i okolic...

bottom of page