top of page

Narodowe czytanie w Bibliotece

2 wrz 2022

W piątek, 2 września 2022 roku, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi uczestniczyły w XI edycji Narodowego Czytania. Narwiańska odsłona akcji miała miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi.

Akcja Narodowego Czytania to inicjatywa Prezydenta RP. Odbywa się od 2012 roku i ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej. Podczas akcji obszerne fragmenty najbardziej doniosłych dzieł literatury polskiej są odczytywane publicznie, również za pomocą środków masowego przekazu. Jest to wyjątkowe święto czytelnictwa, które może celebrować każda zainteresowana instytucja.


Do tej pory czytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele, które wyszły spod pióra m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Władysława Reymonta, czy Bruno Schulza.


W tym roku wybór padł na wydane dokładnie 200 lat temu w Wilnie "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza, które otwierają symboliczną epokę polskiego romantyzmu. Na tę okoliczność rok 2022 ogłoszono rokiem Romantyzmu Polskiego.


Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi zgromadziło kameralne grono, łącznie z przedstawicielami władz Gminy oraz duchowieństwa. W akcji uczestniczyły również przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi, które wzięły udział w publicznych odczytach.


Fotorelacja na naszym Facebooku.

bottom of page