Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi
Filie w Trześciance i Łosince
Nie każde koło gospodyń wiejskich korzysta z dobrodziejstw posiadania własnego „miejsca na Ziemi”, dzięki któremu nie jest skazane na kłopotliwą diasporę, rozproszoną w prywatnych domach i wynajmowanych salach. A z takim problemem wciąż boryka się niemało kół.
Dzięki narwiańskiej Bibliotece mamy nie tylko własny „adres”, ale także dostęp do nowocześnie i bogato wyposażonej sali szkoleniowo-konferencyjnej, gdzie można przeprowadzić warsztaty, zorganizować spotkania, wykłady, prelekcje, jednym słowem, zrealizować wiele rozmaitych przedsięwzięć. Oprócz tego, całkiem przestronna i progresywnie urządzona kuchnia znacznie poszerza repertuar dostępnych możliwości.
I co najważniejsze, to właśnie GBP stworzyła przestrzeń, w której mógł pojawić się znaczący impuls dla integracji i aktywizacji narwiańskich kobiet. Idea utworzenia Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi wyłoniła się bowiem podczas warsztatów rękodzielniczych i kulinarnych, zorganizowanych w GBP w 2019 roku, w ramach realizacji jednego z projektów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi to:
prawie 12 500 woluminów w wypożyczalni dla dorosłych i niemal 5000 w oddziale dla dzieci (Narew)*
blisko 5700 książek w filii w Łosince i 5500 w filii w Trześciance*
prawie 300 czytelników (łącznie z filiami)*
nowoczesna i dobrze wyposażona sala szkoleniowo-konferencyjna, którą można wynająć
punkty informacji turystycznej, Infokiosk
Gminne Centrum Kształcenia
Dyskusyjny Klub Książki
księgozbiór podręczny
zaciszne czytelnie
* stan na koniec czerwca 2022 r.
Biblioteki gminne już dawno przestały być tylko wypożyczalniami i czytelniami. Od lat są to miejsca integracji mieszkańców gminy, które pełnią doniosłą rolę podstawowych ośrodków kultury, służących rozwojowi społeczności lokalnych.
Na przestrzeni ostatnich dekad wiele z tych instytucji - opierając się regresowi bibliotekarstwa wiejskiego, powodowanego głównie brakiem środków finansowych - przeszło istotną modernizację, konieczną dla realizacji nowych funkcji informacyjnych, edukacyjnych, społecznych i kulturalnych, spójnych z wyzwaniami cywilizacyjnymi XXI wieku.
GBP w Narwi dotrzymała kroku tym zmianom, m.in. istotnie rozbudowując swoje zaplecze materialne. Pozyskanie funduszy z programów unijnych pozwoliło na uruchomienie umożliwiającego edukację on-line Centrum Kształcenia z nowocześnie wyposażoną pracownią komputerową i dostępem do Internetu. Zaowocowało to również realizacją jakże potrzebnych zajęć i projektów zapobiegających wykluczeniu informacyjnemu uczniów i seniorów na wsiach.
Unijne środki wsparły remont i rozbudowę świetlic w Łosince i Trześciance, utworzenie czytelni i wspomnianej wcześniej sali szkoleniowo-konferencyjnej oraz powołanie przy bibliotekach punktów informacji turystycznej, wychodzących naprzeciw rosnącym oczekiwaniom turystów.
Sala szkoleniowo-konferencyjna. GBP w Narwi.
Centrum Kształcenia: pracownia komputerowa.
Rozbudowie bazy materialnej towarzyszyło różnicowanie stale rozwijanego pakietu propozycji kulturalno-edukacyjnych, skierowanych do mieszkańców gminy Narew.
W Bibliotece co rusz odbywa się bowiem coś ciekawego: poszerzające horyzonty spotkania z autorami książek, lokalnymi twórcami kultury, dokumentalistami, filmowcami, pasjonatami i promotorami wielokulturowej strony naszego regionu, prezentacje muzyczne, wystawy prac, pokazy taneczne, spektakle teatralne, zajęcia edukacyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Przy GBP w Narwi działają ponadto nieformalne grupy - Pasjonaci Tradycji, Twórczo Zakręceni i Koło Przyjaciół Biblioteki. Ich obecność otwiera perspektywy korzystania ze środków programu "Działaj Lokalnie", współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i wdrażanego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.
Pozyskane na przestrzeni lat fundusze pozwoliły na urzeczywistnienie wielu pomysłów, których celem było inicjowanie współpracy mieszkańców Narwi i okolic, chcących spożytkować swoją energię na rzecz dobra wspólnego. Fundamentalną część tych projektów stanowił cykl rozmaitych warsztatów dla młodzieży, w szczególności zaś dla dorosłych.
Warsztaty rzeźbiarskie. Z cyklu "Było, jest i będzie...". 2012 rok
Warsztaty stylizacji i makijażu. Z cyklu "Stare i nowe spotkania warsztatowe". Przełom 2009 i 2010 roku.
To właśnie podczas realizacji jednej z tego typu inicjatyw w 2019 roku zapadła decyzja o powołaniu do życia Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi. Panie spotykały się na warsztatach w Bibliotece od przynajmniej kilku lat, wspólnie gotując, próbując swoich sił w rękodziele, robótkach ręcznych, czy wikliniarstwie. Stąd też pomysł rozpoczęcia własnej działalności pod odrębnym szyldem mógł dojrzewać przez dłuższy czas, aby w końcu wykiełkowało z niego konkretne zamierzenie.
Wydaje się że niemałą rolę odegrała ustawa z 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich, która stworzyła sprzyjające warunki prawne i organizacyjne. KGW stały się samorządnymi organizacjami lokalnymi o specjalnym statusie, wyposażonymi w szereg możliwości aktywnego działania na rzecz rozwoju własnych środowisk.
Podczas warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych. Z cyklu "Historia wciąż żywa". 2019 rok.
Ale sama idea współpracy kobiet w ramach KGW nie była na naszych terenach całkowicie nowa. W latach 80-tych ubiegłego wieku w gminie Narew działało przynajmniej kilka kół gospodyń wiejskich. Były to jednak organizacje typowo rolnicze, nadzorowane przez Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych. Ich funkcja sprowadzała się zwykle do dystrybuowania drobiu, a pozaekonomiczne formy działalności rozwijano raczej w dużo węższym zakresie. W latach 90-tych aktywność tych grup podupadła.
Obecny format KGW w Narwi można traktować jako kolejny rozdział, wypełniony nowymi i adekwatnymi do wymagań naszych czasów treściami. Na format ten składa się przede wszystkim wielość dróg i sposobów aktywnej partycypacji we wspólnocie lokalnej - uczestnictwa, które uwzględnia przeróżne potrzeby, samorozwój i wielokierunkowe działania na rzecz dobra całej społeczności lokalnej.
* * *
Nie ulega wątpliwości, że Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi to naturalna przystań narwiańskiego KGW i jego najbliższy partner. Mało tego, niemal cała kadra GBP wspiera Koło aktywnym członkostwem. Związek z Biblioteką od początku polega zatem nie tylko na udostępnianiu zasobów materialnych i przestrzeni koniecznej dla działalności KGW, ale również na relacjach, obecności i współuczestnictwie.
Miejmy nadzieję, że ta pełna symbioza, w której od początku żyjemy, będzie nadal kwitła i zaowocuje kolejnymi pomysłami, projektami i działaniami na rzecz dalszego rozwoju naszej narwiańskiej wspólnoty.