Bank Spółdzielczy w Narwi
Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi zawsze może liczyć na finansowe zaangażowanie miejscowego Banku Spółdzielczego. To instytucja głęboko wyczulona na potrzeby kulturalne i społeczne w Gminie. W okolicy trudno szukać banerów z rozmaitych wydarzeń i imprez, na których nie widniałby przyjazny kontur kłosa w znajomej, zielonej oprawie.
Banki Spółdzielcze, ze swoją ponad 150-letnią tradycją, zapisują najstarszy rozdział w historii polskiej bankowości. Wyróżnia je wyłącznie polski kapitał, lokalny zasięg działania oraz fakt, że ich właścicielami są tzw. spółdzielcy realizujący podstawowe zadanie: zaspokajanie potrzeb finansowych lokalnych klientów.
Między innymi z tych powodów banki spółdzielcze angażują się w działania na rzecz rozwoju miejscowych społeczności. Zaufanie, samopomoc, współzarządzanie, bliskość, dbałość o środowisko i walkę z wykluczeniem finansowym uważa się za najważniejsze wartości BS-ów.
Współcześnie ta forma bankowości często łączy zasadę społecznej odpowiedzialności z budowaniem wizerunku nowoczesnego banku, który rozwija pionierskie rozwiązania elektroniczne i z powodzeniem konkuruje z ofertą banków komercyjnych.
Oferta Banków Spółdzielczych:
prowadzenie rachunków bankowych, w tym walutowych i oszczędnościowych
obsługa kart płatniczych
udzielanie pożyczek i kredytów konsumenckich: gotówkowych i hipotecznych
przyjmowanie wkładów pieniężnych
nowoczesne rozwiązania bankowości elektronicznej i mobilnej
pakiet assistance
przekazy Western Union
elastyczność i indywidualne podejście do klienta - oferta dostosowana do potrzeb społeczności lokalnej
Warto przypomnieć, że nasz Bank, podobnie jak inne instytucje finansowe oparte o zasady spółdzielczości, może poszczycić się długą tradycją. Jego historia sięga bowiem 1929 roku, kiedy w Narwi założono Kasę Stefczyka - spółdzielnię z odpowiedzialnością nieograniczoną, wchodzącą w skład Związku Rewizyjnego Polskich Spółdzielni Rolniczych.
Od tej pory narwiańska bankowość spółdzielcza przechodziła różne, niekiedy dramatyczne koleje losu. Nie dość, że już na początku swojej działalności musiała mierzyć się z kryzysem gospodarczym lat 30-tych, to jeszcze wojenna zawierucha niemal całkowicie wymazała ją z krajobrazu naszej miejscowości.
Dopiero pod koniec lat 50-tych zmiany organizacyjne oraz reaktywacja zrębów spółdzielczości i samorządności przyniosły potrzebną stabilność i rozwój. W tym czasie rozpoczęto budowę nowej siedziby Banku przy ulicy Dąbrowskiego, gdzie mieści się on do dzisiaj. W 1982 roku budynek znacząco rozbudowano, a później wielokrotnie remontowano. Wcześniej Bank, funkcjonując jeszcze pod nazwą "Kasa", znajdował się przy ulicy Bielskiej, prawie naprzeciw obecnego parku.
Siedziba BS Narew przy ulicy Dąbrowskiego 1. Sierpień 2022 roku.
Obecnie, kilka dekad po transformacji systemowej i wielu istotnych przetasowaniach organizacyjno-prawnych, Bank Spółdzielczy w Narwi z powodzeniem funkcjonuje w warunkach gospodarki rynkowej. Instytucja wchodzi w skład Grupy BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie), największego zrzeszenia banków spółdzielczych w Polsce, sytuującego się w pierwszej dziesiątce największych instytucji finansowych w naszym kraju.
Nie ulega wątpliwości, że każdą osobę dobrej woli powinien szczerze cieszyć fakt, że w naszej Gminie działają instytucje z misją społeczną, takie jak narwiański BS. To organizacja, która wielokrotnie pokazywała, że nie pozostawi bez wsparcia choćby najmniejszych i pojedynczych inicjatyw i projektów.
Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi, podobnie jak wiele innych podmiotów w okolicy, od samego początku korzysta z finansowej hojności Banku Spółdzielczego. Jest to bardzo potrzebna pomoc, która ułatwia realizację licznych przedsięwzięć i w dużym stopniu zdejmuje brzemię wszechobecnej troski o fundusze. Ta prospołeczna postawa i dzielenie się wypracowanym zyskiem ze społecznością niewątpliwie znacząco umacnia więzi Banku z naszą wspólnotą lokalną.
Bankowi Spółdzielczemu w Narwi serdecznie dziękujemy za nieustające subsydiowanie naszej działalności i ogromną życzliwość.