top of page

Wizyta Gości z Mazowsza

10 gru 2022

W sobotę, 10 grudnia 2022 roku, Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi gościło Panie i Panów z Koła Gospodyń Wiejskich Kurpie Szlacheckie i Kurpie Dworskie oraz Kółko Rolnicze „Zręczne Ręce” w Łęgu Przedmiejskim.

Do tego niecodziennego spotkania doszło w ramach wyjazdu studyjnego na Podlasie, podczas którego nasi zacni Goście zwiedzali podlaskie miejscowości, poznając różnorodne odcienie tutejszej kultury. A Goście ci, o czym obowiązkowo wspomnieć należy, to reprezentanci sąsiedniej, chociaż całkiem już dalekiej ziemi mazowieckiej. Koło Gospodyń Wiejskich Kurpie Szlacheckie i Kurpie Dworskie zrzesza mieszkańców obu tych niewielkich wsi, położonych nieopodal Ostrołęki, w gminie Troszyn. Z kolei Kółko Rolnicze „Zręczne Ręce” działa w Łęgu Przedmiejskim, dużo liczniejszej (porównywalnej do Narwi) miejscowości, usytuowanej w powiecie ostrołęckim, w gminie Lelis.

 

Podczas swojej zajmującej wędrówki po wschodnim Podlasiu, Goście z Mazowsza nie omieszkali zatrzymać się w gminie Narew. Zwiedzili Krainę Otwartych Okiennic, która zadziwia swoimi bajecznymi dekoracjami snycerskimi. W szczególności zaś wielkie wrażenie wywarło na nich nasze tutejsze dziedzictwo religijne – zabytkowe cerkwie z hieratycznymi ikonostasami oraz Skit w Odrynkach – jedyna prawosławna pustelnia w Polsce.

 

I zanim Goście udali się w dalszą drogę, aby rozkoszować się kolejnymi atrakcjami wielokulturowego Podlasia, nasze Koło czekało już w sali konferencyjnej GBP w Narwi. Tam właśnie, przy nieskąpo zastawionym stole, mogliśmy poznać się bliżej i dokonać swego rodzaju „kulturowej transakcji”, rozprawiając m.in. o kulinariach Podlasia i Mazowsza. Wymiana była, co należy podkreślić, nie tylko symboliczna, bowiem Mazowszanie przygotowali przepyszną pieczoną golonkę, którą ponoć zajadała się niegdyś tamtejsza szlachta zagrodowa. My zaś, nie będąc wcale dłużnymi, uraczyliśmy ich naszą wyborną babką ziemniaczaną i kiszoną kapustą – daniami, które bezpośrednio wywodzą się z tradycyjnej kuchni podlaskich chłopów.

 

Naszym Koleżankom i Kolegom z KGW Kurpie Szlacheckie i Dworskie oraz Kółka Rolniczego „Zręczne Ręce” w Łęgu Przedmiejskim serdecznie dziękujemy za przemiłe odwiedziny oraz owocnie spędzony czas. Ta interesująca wymiana smaków, gustów, spostrzeżeń i doświadczeń, również w obszarze prowadzenia i rozwijania takich jednostek jak koła gospodyń wiejskich, pokazuje, że bezpośrednia integracja organizacji pozarządowych działających w „branży wiejskiej”, to ważny i nieunikniony kierunek, którym również mogłoby podążać nasze Koło.

bottom of page