top of page

Warsztaty piernikowe w narwiańskiej Bibliotece

30 sie 2022

W poniedziałek, 29 sierpnia 2022 roku, Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi wzięło udział w warsztatach zdobienia pierników, które odbyły się w GBP w Narwi.

Spotkanie było częścią jednodniowego cyklu, obejmującego kurs dla dzieci, a następnie dla dorosłych. Zorganizowało je Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia z siedzibą w Puchłach, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Narwi, gdzie pojawił się pomysł zaproszenia Pani Ewy Stepaniuk - specjalistki od zdobienia pierników i nie tylko.


Pani Ewa to tutejsza aktywistka, miłośniczka podlaskiej kultury i walorów przyrodniczych oraz czynna działaczka puchłowskiego Stowarzyszenia, którego celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Podlasia oraz budowanie i podtrzymywanie naszej regionalnej tożsamości.


W 2016 roku zainteresowała się zdobieniem pierników, przenosząc niejako swoją pasję i doświadczenie z wycinaniem wzorów z drewna na nowy, tym razem kulinarny nośnik – ciasto piernikowe i lukier.


I chociaż pierniki z Podlasiem wiele wspólnego nie mają, Pani Ewie z powodzeniem udało się połączyć samą ideę i sztukę zdobienia pierniczków, z naszym miejscowym wzornictwem kulturowym i motywami przyrodniczymi, nie licząc bogactwa najprzeróżniejszych i uniwersalnych form, które można jeszcze podziwiać na jej fejsbukowym profilu Mandrivka.


Warsztaty z Panią Ewą okazały się niezwykle inspirujące i absorbujące. Żeby zrobić dobry podlaski pierniczek, trzeba się nieźle napracować – ugnieść odpowiednie ciasto, upiec w stosownej formie, poświęcić wiele energii na przygotowanie lukru o specjalnej konsystencji, który nie ma prawa się łamać i – co niezwykle istotne – ukrasić pierniczek tak, aby powstało z niego małe dzieło sztuki.


Instruktorka zgrabnie przeprowadziła nas przez cały ten proces, dając na koniec popis swojego kunsztu. Mała, ciemna, piernikowa tabliczka w okamgnieniu zamieniła się w kolorową okiennicę, niemal żywcem wyjętą z dawnej puchłowskiej chaty. Efekty naszej pracy nie były co prawda tak imponujące, ale, jak wiemy, trening czyni mistrza.


I chociaż Pani Ewa nie jest obecnie tak mocno oddana swoim „piernikowym projektom”, urzekł nas jej talent, doświadczenie i zaangażowanie. Ale to jeszcze nie koniec naszej przygody, bo już niebawem, 4 września 2022 roku, rusza w Puchłach „Festiwal Kuchni Tradycyjnej”, organizowany przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.


Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi pojawi się na nim ze swoimi wyrobami. Zdobnych pierniczków co prawda nie będzie, bo to jedna z najbardziej pracochłonnych sztuk nad sztukami, ale wszyscy zainteresowani mogą liczyć m.in. na babkę ziemniaczaną, smalczyk z ogórkami, wypieki drożdżowe i różne słodkości. Serdecznie zapraszamy.


Fotorelacja na naszym Facebooku.

bottom of page