top of page

W Muzeum Wsi Mariana Święckiego w Narwi

24 sie 2022

We wtorek, 23 sierpnia 2022 roku, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Narwi odwiedziły prywatne Muzeum Wsi, prowadzone przez Pana Mariana Święckiego.

Znajdujące się przy ulicy Dąbrowskiego 8 w Narwi, Muzeum Wsi, to kawał życia Pana Mariana, który na swojej prywatnej posesji zebrał tysiące, jeśli nie więcej, różnorodnych eksponatów - materialnych świadectw dawnej i współczesnej kultury naszego regionu. Takiej kolekcji nie powstydziłoby się nawet najbardziej renomowane muzeum etnograficzne.


Znajdziemy tu wiele przedmiotów używanych dawniej w gospodarstwach, takich jak krosna tkackie, elementy wyposażenia dawnych pomieszczeń kuchennych, wirówkę do mleka zwaną "centryfugą", beczki do przechowywania żywności, odzież, makatki, końskie uprzęże, narzędzia kowalskie, zabytkowe sanie do zimowych kuligów. A to tylko niewielka część zgromadzonych przedmiotów.


Oprócz tego, na ścianach garażu zaadaptowanego do prowizorycznej sali ekspozycyjnej, można podziwiać rzędy niezwykle interesujących zdjęć dawnej Narwi i okolic, przy których niejednemu starszemu mieszkańcowi naszych terenów łezka w oku się zakręci. Tym bardziej, że Pan Marian przez wiele lat pracował jako fotograf, pomijając już wiele innych zajęć, jakimi parał się w ciągu życia (kierowca taksówki, karetki, kościelny organista).


Również posesja przyciąga swoimi urokami. Pan Marian własnoręcznie zaprojektował i wykonał słup oświetleniowy, fontannę, altankę, studnię z kamieni i wiele innych elementów obejścia. Ów zielony i kolorowy krajobraz sprawia, że jeszcze przyjemniej ogląda się zebrane eksponaty, słuchając wszystkich związanych z nimi, ciekawych historii.


Muzeum Pana Święckiego, lokalnego kustosza i wielkiego miłośnika Narwi oraz jej tradycji, to miejsce stworzone z pasją, budowane i pielęgnowane latami z ogromnym zaangażowaniem. Jednak nazywany "depozytariuszem materialnej spuścizny Ziemi Narewskiej", Pan Marian, ma już swoje lata i martwi się o los swojej kolekcji. Również z punktu widzenia naszej społeczności, byłoby nieodżałowaną dla nas stratą, gdyby Muzeum Wsi zniknęło z mapy naszej miejscowości.


Dlatego, zachęcając do odwiedzania Muzeum, możemy jednocześnie zastanowić się, jak pomóc zachować te niebagatelne zasoby wiedzy o przeszłości dla kolejnych pokoleń Narwian i Narwianek. Tym bardziej, że wraz z upływem czasu walory i wartość całej ekspozycji będą wzrastać. Było już kilka pomysłów, ale być może w niedalekiej przyszłości uda się znaleźć jakieś rozwiązanie i zorganizować odpowiednie wsparcie. Muzeum Pana Mariana Święckiego bez wątpienia na to zasługuje.


Fotorelacja na naszym Facebooku




bottom of page