top of page

Spotkanie ze specjalistką od statystyki

20 wrz 2023

We wtorek, 19 września 2023 roku, w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi odbyło się spotkanie Członkiń naszego Koła z Panią Małgorzatą Majewską-Maksymiuk z Urzędu Statystycznego w Białymstoku. Tematem wystąpienia naszej Gościni były „Badania ankietowe w gospodarstwie domowym”.

Statystyka to bez wątpienia ważny fragment systemu społeczno-gospodarczego, w którym żyjemy. Nauka ta dostarcza przeróżnej wiedzy o rozmaitych aspektach, trendach i tendencjach w społeczeństwie, ekonomii i kulturze, umożliwiając m.in. racjonalne prognozowanie i planowanie oraz rozwój nauki i badań. I chociaż życie jest z pewnością dużo bardziej skomplikowane, niż informuje o tym średnia, mediana, dominanta i inne statystyczne obliczenia, praktycznej roli statystyki nie sposób dzisiaj zakwestionować.


Również dla nas, osób w dużym stopniu zainteresowanych problemami życia codziennego, statystyka może mieć duże znaczenie, a nawet okazać się całkiem interesującym obszarem wiedzy. Potwierdził to wykład Pani Małgorzaty Majewskiej-Maksymiuk, która wtajemniczyła nas w arkana niektórych sztuk statystycznych. Szczegółowo omówiła sposoby opracowywania kwestionariuszy ankiet ukierunkowanych na badanie gospodarstw domowych, w kontekście m.in. warunków mieszkaniowych, budżetu ludności, transmisji międzygeneracyjnej niekorzystnych sytuacji życiowych, aktywności zawodowej, edukacji osób starszych i innych wybranych cech.


Urzędy statystyczne okresowo przeprowadzają bowiem badania budżetów gospodarstw domowych, ich kondycji, sposobów gospodarowania czasem wolnym oraz aktywności ekonomicznej ludności. Wiedza ta służy, rzecz jasna, konkretnym celom, a nam, zwykłym ludziom – jeśli nie jest aż tak atrakcyjna, żeby sobie poanalizować przeróżne trendy – to przynajmniej ponarzekamy na polityków, że zamiast zarobków znowu wzrosły wydatki na prąd, ogrzewanie i żywność.


Poza tym, nasze gospodarstwo domowe również może zostać wylosowane do takich badań. A wtedy moglibyśmy pomóc ankieterom z Urzędu Statystycznego w gromadzeniu materiału do analizy, którym później zajmą się fachowcy, opracowując przeróżne statystyczne publikacje. Jednak uważajmy na naciągaczy. Żyjemy w czasach, w których dane to podobno największy kapitał – mówi się, że w dobie cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji to „ropa XXI wieku”. Dlatego warto być czujnym i dobrze zweryfikować osobę, która przychodzi do nas z kwestionariuszem ankiety lub dzwoni w celu uzyskania np. takich informacji, jak wysokość naszych dochodów bądź interesują ją inne osobiste, a nawet wrażliwe dane.


Na spotkaniu z Panią Małgorzatą dowiedzieliśmy się bardzo wielu interesujących rzeczy. Ale jak to u Gospodyń, nikt od nas głodny wyjść nie może. Pod koniec spotkania zaserwowaliśmy więc sowitą porcję zdrowego białka - pyszne swojskie jedzonko w postaci wyśmienitej potrawy z delikatnych podrobów zwanej „Tuszonką”.
bottom of page