top of page

Półfinały Bitwy Regionów w Janowie

21 sie 2023

Mnóstwo pracy i przygotowań, wymagająca podróż, dreszcz intensywnych emocji i lejący się z nieba żar tropików…

Pomimo tych udręk naprawdę warto było ponownie znaleźć się wśród kulinarnej elity kół gospodyń wiejskich województwa podlaskiego i powalczyć o nagrody w drugim etapie Bitwy Regionów, który odbył się w niedzielę 20 sierpnia 2023 roku w Janowie (powiat sokólski).


Nasze Koło już po raz drugi z rzędu zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu prestiżowego konkursu kulinarnego organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Idea konkursu polega na przygotowaniu i zaprezentowaniu potrawy nawiązującej do rodzimych tradycji kulinarnych. Celem Bitwy jest bowiem popularyzacja polskich produktów i kultury kulinarnej z różnych regionów naszego kraju.

 

W poprzednim roku zaserwowanej przez nasze Koło „Babce Hopce” udało się zwyciężyć w powiecie hajnowskim oraz zdobyć wyróżnienie na etapie wojewódzkim. Natomiast w tym roku – w którym przyszło nam reprezentować również powiat bielski i siemiatycki – drzwi do zmagań na szczeblu wojewódzkim otworzyła „Kolorowa gołębica”.

 

Inspiracją dla dania były tradycyjne gołąbki. Nasze Panie, a wśród nich Szefowa kuchni, Pani Ewa Świętuchowska, postawiły na awangardową wersję tej potrawy, przygotowując gołąbkową roladę. Wewnątrz zgrabnie zwiniętych liści kapusty znalazło się trzy rodzaje mięsa – chuda jagnięcina wzbogacona o karkówkę oraz zawsze obecny w naszym regionie drób, posypany dodatkowo czosnkiem niedźwiedzim. Tej właśnie różnorodnej gamie mięsnych smaków rolada zawdzięcza swoją nazwę, bowiem rozmaitość mięsa zawiniętego w zielone liście kapusty czyniła naszą Gołębicę nie tylko stylową, ale i „kolorową”.

 

Efektowną prezentację dania podanego z wyczuciem na intrygującym półmisku wzbogacił oddzielnie dodany miks kasz, polany sosem śmietanowym ze świeżych podgrzybków, do którego, dla podkręcenia smaku, dodano również grzyby suszone.

 

I z taką oto "Kolorową gołębicą" udaliśmy się do Janowa, gdzie oprócz nas zaprezentowało się jeszcze 9 podlaskich KGW, które nie miały sobie równych na etapie powiatowym. Już sama obecność w takim towarzystwie – prawdziwym szwadronie wyborowych mistrzyń kuchni z Podlasia – to wielka nobilitacja dla naszego Koła, sposobność poznania różnorodnych form kulinarnych z innych stron naszego województwa oraz niepowtarzalna okazja do zaprezentowania i popularyzowania naszych własnych wyrobów. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. występy muzyczne, pokazy kulinarne, a nawet tańce, do których dołączyły też same gospodynie. I gospodarze.

 

Pomimo, że nagrody nie zdobyliśmy, wyróżnień organizatorzy zdecydowali się nie przyznawać, a skwar dokuczał niemiłosiernie, nasz udział i prezentacja okazały się bardzo udane. Z Janowa przywieźliśmy mnóstwo niesamowitych wrażeń, nowych znajomości i wyrazów uznania. Nasze Koło jest szczęśliwe, że znów mogło być częścią tego wydarzania, wzbogacić swoje doświadczenie oraz reprezentować Narew, gminę, powiat hajnowski i jego najbliższych sąsiadów.

 

To bez wątpienia wielki sukces – być wśród dziesiątki najlepszych podlaskich KGW. Nie ukrywamy, że jesteśmy dumne – zarówno z tegorocznej propozycji konkursowej, jak i z naszego przepięknie urządzonego namiotu, w którym nie zabrakło ani wytworów naszego rękodzieła, ani najlepszego jadła.

 

Do Janowa przywieźliśmy bowiem kwiat kulinariów wschodniego i południowego Podlasia, m.in. różne rodzaje mięsa  (kumpiak wędzony, polędwice, szynki, kiełbasy), dania warzywne, babkę ziemniaczaną na gorąco, smalczyk z ogórkami, klasyczny hajnowski marcinek, bułeczki drożdżowe, pieróg jagodowy oraz mrowisko – lokalny produkt z powiatu siemiatyckiego. Było czym nacieszyć oko, a jeszcze bardziej żołądek, zwłaszcza, że nawet przy tak niewielkiej i zapewne spowodowanej upałem, frekwencji, znaleźli się amatorzy naszych potraw.

 

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom Bitwy Regionów w Janowie – Kołu Gospodyń Wiejskich „Olmoncianki” z Olmont (gm. Juchnowiec Kościelny), nowym podlaskim czempionkom, które będą reprezentować nasze województwo we wrześniowych finałach ogólnopolskich. Trzymamy kciuki!

 

Dowiedz się więcej o naszym wyjeździe: 

Zarząd KGW w Narwi dziękuje wszystkim naszym Paniom, które, pomimo tak wymagających warunków, zadbały dosłownie o każdy detal, poświęcając swój cenny czas oraz wkładając ogrom trudu i starań. Dziękujemy Panu Wójtowi gminy Narew, Andrzejowi Pleskowiczowi oraz Panu Piotrowi Iwaniukowi za wszelką pomoc i okazane wsparcie, jak i wszystkim pozostałym osobom i organizacjom, które wsparły nasze wysiłki.


bottom of page