top of page

Kiermasz narwiańskich pyszności w Puchłach

5 wrz 2022

W niedzielę, 4 września 2022 roku, Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi zorganizowało kiermasz swoich wyrobów podczas Festiwalu Kuchni Tradycyjnej w Puchłach (gmina Narew).

Powołany do życia przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia z siedzibą w Puchłach, Festiwal Kuchni Tradycyjnej, to niezwykle nowatorska impreza. Jej celem jest m.in. powrót do źródeł naszych regionalnych tradycji kulinarnych i odkrywanie nieco zapomnianej (również ekologicznej) wartości kuchni naszych przodków. Wiele wskazuje na to, że impreza będzie miała charakter cykliczny.


Wydarzenie zgromadziło niemałą liczbę gości, których przyciągnął oryginalny i zróżnicowany program. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o budowie dawnych pieców, w których pieczono chleb i charakterystyczne dla naszego regionu dania z ziemniaków. Taki właśnie piec zbudowali uczestnicy lipcowych warsztatów, a teraz wszyscy zgromadzeni mogli być świadkami całego procesu wypieku prawdziwego swojskiego chleba, zakończonego efektowną degustacją. Oprócz tego goście mieli okazję spróbować innych dań pieczonych w tradycyjny sposób.


Tym kulinarnym i niezwykle udanym zmaganiom towarzyszyły warsztaty białego śpiewu, prowadzone przez znaną podlaską pieśniarkę, Panią Wierę Niczyporuk ze wsi Malinniki, we współpracy z Julitą Charytoniuk, która dała się już poznać jako wokalistka i popularyzatorka podlaskiej muzyki źródeł.


Zaraz obok uczestnicy mogli obejrzeć wystawę fotografii pt. "Zastane" Magdaleny Sobczak, z wykształcenia architektki krajobrazu, z zamiłowania zaś fotografki i etnografki, zafascynowanej podlaską wsią i jej mieszkańcami. "Zastane" ukazuje jej podróż przez Podlasie, najczęściej na rowerze, na którym przemierzała liczne miejscowości gminy Narew, Czyże i Zabłudów, dokumentując swoje spotkania z ludźmi, naturą, architekturą.


Tymczasem na stoiskach z rękodziełem goście podziwiali wyroby ceramiczne, na bieżąco wyplatane ze słomy koszyki oraz tradycyjne serwety. Wszystko można było za odpowiednią kwotę zabrać do domu.


Na koniec wystąpiła Kapela Batareja z Białegostoku. Ta działająca od 2017 roku, czteroosobowa formacja, prezentuje tradycyjną muzykę z różnych stron naszego kraju, racząc swoją publiczność niezwykle energetyzującymi i porywającymi do tańca aranżacjami. Nie inaczej było w Puchłach, gdzie plac szybko zapełnił się pląsającymi parami.


Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi przyłączyło się do przedsięwzięcia, organizując kiermasz własnoręcznie przyrządzonych wyrobów regionalnych. Nie zabrakło naszej legendarnej już babki Hopki, zróżnicowanych wypieków drożdżowych i smacznych ciast. Nasze stoisko przyciągnęło sporą liczbę amatorów domowej i tradycyjnej kuchni, kuszonych widokiem narwiańskich pyszności.


To był naprawdę udany kiermasz, prowadzony w dodatku w wybornej atmosferze, w otoczeniu dawnych tradycji kulinarnych, okraszonych pierwotnym śpiewem i tradycyjną muzyką.


Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi jest pełne uznania dla tej wyjątkowej inicjatywy i serdecznie dziękuje organizatorom za możliwość bycia częścią tak interesującego przedsięwzięcia. Miejmy nadzieję spotkać się w Puchłach za rok, na kolejnej edycji Festiwalu.


Fotorelacja na naszym Facebooku


Zobacz więcej na YouTubebottom of page