Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi nawiązało obiecującą współpracę z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury (NOK) - kluczową instytucją lokalną zapewniającą mieszkańcom Gminy dostęp do szeroko rozumianych dóbr kultury. Takie partnerstwo, ze względu na bliskie powinowactwo naszych celów i zadań, wydaje się naturalne i oczywiste.
Społeczno-kulturalne serce naszej gminy bije w dawnym budynku hotelu, w którym niegdyś zamieszkiwali uczniowie szkoły działającej przy Państwowym Ośrodku Maszynowym w Narwi. Budowla, po kilku remontach, zachowała swoje funkcje świadczenia usług wynajmu pokoi, ale już w nowej, komercyjnej i turystycznej odsłonie.
Dzisiaj jest to Zajazd "Pod Akacją" - przytulne miejsce noclegowe dla przyjezdnych, turystów, a czasami grup szukających niedrogiej i wystarczająco dobrze wyposażonej bazy wypadowej.
Obok wynurza się odrestaurowany, nowoczesny kort i jednocześnie boisko do siatkówki i koszykówki - obiekt, na którym dzieci i młodzież, nie tylko z okolicznych bloków, mogą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności sportowe, a dorośli zadbać o formę.
Do dyspozycji pozostaje też przestronna świetlica z kominkiem, w której, pomimo ograniczeń, da się zrobić wiele: zorganizować warsztaty, recitale, mini-koncerty, a nawet profesjonalny spektakl teatralny, chociażby w formie monodramu.
Artystycznie urządzona świetlica przechowuje ślady licznych plenerów malarskich i echa wielu innych projektów.
Kort tenisowy i boisko. Sierpień 2022.
Na przestrzeni dekad Narwiański Ośrodek Kultury wypracował szereg własnych formatów kulturalnych, zarówno inspirując, jak i aktywnie wspierając zalążki rodzących się w okolicy inicjatyw artystycznych. Szczególną troską otacza się działające w Gminie formacje muzyczne, taneczne i teatralne, które tworzą historię bogatej lokalnej twórczości, osiągając sukcesy na arenie lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Oprócz tego NOK rozwija dynamiczną sieć partnerstwa z rozmaitymi organizacjami lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi. Dzięki temu w Narwi mogą odbywać się takie wydarzenia, jak m.in. unikalne festiwale filmowe o zasięgu międzynarodowym (WERTEP, ŻUBROFFKA), festiwale muzyczne sięgające do dziedzictwa i twórczości Białorusinów i Ukraińców w Polsce i za granicą (Jesień Bardów, Podlaska Jesień), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, czy wydarzenia popularyzujące lokalną wielokulturowość (białoruskie festyny, spotkania promujące etniczną obrzędowość regionu).
Imprezy własne organizowane przez NOK:
-
Zimowe Spotkania z Folklorem w Trześciance
-
Międzynarodowe Plenery Malarskie
-
Letnie Spotkania nad Narwią
-
Dni Narwi
-
Noc Kupały "Kupalle"
-
Potańcówki nad rzeką
-
Dożynki Gminne
-
Filmowo-Muzyczna Jesień
-
Spotkania Wigilijne
-
cykl spotkań i warsztatów podczas ferii zimowych i letnich dla dzieci
-
gminne turnieje sportowe
Partnerstwo to z całą pewnością znakomity sposób na organizację barwnego wydarzenia kulturalnego. Partnerzy dzielą się zadaniami i kosztami, zwłaszcza, że środki finansowe przeznaczone na działalność wiejskich ośrodków kultury są, delikatnie mówiąc, bardzo skromne w stosunku do potrzeb i oczekiwań.
Umiejętne budowanie profesjonalnego partnerstwa okazuje się być dzisiaj ważnym atutem NOK-u i owocną drogą radzenia sobie z ograniczonymi funduszami. To również trudny do pominięcia powód, dla którego Ośrodek jest niezwykle skuteczny w pielęgnowaniu miejscowej pamięci, lokalnych narracji, wzorów kultury i archetypowych przedstawień, które mają nieprzemijające znaczenie dla naszej narwiańskiej zbiorowej duszy.
KGW w Narwi przygotowuje fantastyczne wianki wiosenno-wielkanocne w świetlicy NOK (w ramach zbiórki na Hospicjum Proroka Eliasza). Marzec 2022.
Stoisko kulinarne podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP nad rzeką Narew. Lipiec 2022.
Zajęcia z dziećmi: pieczenie ciasteczek z instruktor NOK, Panią Ireną Charkiewicz oraz KGW w Narwi. Kwiecień 2022.
Współpraca Koła Gospodyń Wiejskich z NOK-iem także nabrała tempa. Obie organizacje w naturalny sposób ciążą ku sobie, szczególnie i przede wszystkim na polu promowania kultury, którą można rozumieć bardzo szeroko. Narwiański Ośrodek Kultury dostrzegł obecność KGW, co wyraźnie poszerzyło możliwości podejmowania kolejnych działań na rzecz naszej społeczności.
Co więcej, NOK służy nam wsparciem rzeczowym i logistycznym. Koło może liczyć zarówno na korzystanie ze świetlicy, sprzęt potrzebny do realizacji projektów oraz transport na wydarzenia kulturalne i konkursy.
Na pewno życzymy sobie, żeby nasza kooperacja rosła w siłę. W niespokojnych czasach pękania znanych nam struktur i pogłębiających się kryzysów, należy - jak głosi zdrowy rozsądek - trzymać się razem. Być może nie jest to idealna recepta na trudności i ograniczenia, ale zawsze przynosi pozytywne rezultaty, jeśli tylko zechcemy wydobyć z naszych więzi to, co budujące i konstruktywne.